Overall Team Results
9th FAI WAAC at Radom, 05. - 15. Aug. 2010
Sequence: Programme 2: FreeUnknown Compulsary

Ranked by scores    

Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration Free Unk Totals O/all %
1 CZE M Marek Hyka Extra 300L OK-ELC 2990,26 2990,26 78,28
2 FRA M Simon De La Breteche CAP 231 F-GDTT 2985,01 2985,01 78,14
3 FRA M Baptiste Vignes CAP 231 F-GVFF 2978,79 2978,79 77,98
4 RUS M Anton Berkutov Yak 55 RF00178 2960,35 2960,35 77,50
5 RSA M Patrick Davidson Extra 300 D-EXHO 2913,65 2913,65 76,27
6 RSA M Nigel Hopkins MX2 N88MX 2906,15 2906,15 76,08
7 RSA M Mark Hensman MX2 N88MX 2904,64 2904,64 76,04
8 USA M Robert Freeman Giles G-200 N200GZ 2900,98 2900,98 75,94
9 FRA M Julian Ehrhard CAP 231 F-GDTT 2871,34 2871,34 75,17
10 RUS M Maxim Barabanov Yak 55 RF00178 2854,65 2854,65 74,73
11 GBR M Nick Wakefield Pitts S-1T G-WILD 2822,92 2822,92 73,90
12 RUS M Oleg Suslov Yak 55 RF00178 2811,86 2811,86 73,61
13 POL M Robert Kowalik Extra 300LC SP-AUP 2806,57 2806,57 73,47
14 HUN M Tamas Nadas Extra 300LP HA-TOM 2784,73 2784,73 72,90
15 FRA M Emmanuel Derieux CAP 231 F-GDTT 2776,94 2776,94 72,69
16 SLO M Igor Zrinski Extra 300L S5-DPP 2774,60 2774,60 72,63
17 RSA M Mark Sampson MX2 N88MX 2763,59 2763,59 72,35
18 LTU M Eltonas Meleckis Yak 55 LY-AQW 2761,59 2761,59 72,29
19 RUS M Mikhail Pereverzev SP 55 RA1034G 2760,20 2760,20 72,26
20 BEL M Didier Amelinckx Extra 300L D-EXXT 2745,55 2745,55 71,87
21 USA M Benjamin Freelove Extra 300L G-JJIL 2742,20 2742,20 71,79
22 GBR M Marco Kalweit Pitts S-2C G-FDPS 2741,15 2741,15 71,76
23 RUS M Mikhael Bezdenezhnykh SP 55 RA1034G 2740,53 2740,53 71,74
24 UKR M Nikolay Tarasevich Yak 55 UR-BOBA 2730,97 2730,97 71,49
25 USA M Reinaldo Beyer Extra 300L N779R 2690,71 2690,71 70,44
26 USA M Michael Gallaway Extra 300L G-JJIL 2687,03 2687,03 70,34
27 GBR M Paul Tomlinson Edge 360 G-ZVKO 2664,97 2664,97 69,76
28 POL M Artur Kielak Extra 300L SP-ACM 2663,79 2663,79 69,73
29 POR M Lino dos Santos Goncalves Extra 300L D-EXRA 2658,35 2658,35 69,59
30 USA M Rob Gibbs Extra 300L G-JJIL 2651,46 2651,46 69,41
31 SVK M Frantisek Pytlik Extra 300L OM-BAT 2645,86 2645,86 69,26
32 RSA M Charles Urban Yak 55 OH-YAK 2640,58 2640,58 69,13
33 FRA M Simon Fick CAP 231 F-GVFF 2639,33 2639,33 69,09
34 GER M Theo Hankers Laser 200 D-EKKY 2630,66 2630,66 68,87
35 POL M Radoslaw Rumszewicz Extra 300L G-JJIL 2627,47 2627,47 68,78
36 RSA M Barrie Eeles Extra 300L D-EXHO 2624,00 2624,00 68,69
37 GBR M Nick Richards Extra 300L D-ETTO 2620,80 2620,80 68,61
38 USA M Bryan Taylor Giles G-200 N200GZ 2610,75 2610,75 68,34
39 RUS M Valeriy Brazhnik SP 55 RA1034G 2600,09 2600,09 68,07
40 GBR M Alan Cassidy Pitts S-1T G-N666BM 2574,30 2574,30 67,39
41 HUN M Csaba Karai Edge 540T N-149WA 2569,08 2569,08 67,25
42 BLR M Dzmitry Pashchuk Yak 55 EW-061AN 2565,02 2565,02 67,15
43 UKR M Igor Chernov Extra 300LP UR-WOWA 2564,66 2564,66 67,14
44 FIN M Mikko Jagerholm Yak 55 OH-YAK 2557,40 2557,40 66,95
45 CZE M Jan Zival Sukhoi 29 OK-HXA 2538,67 2538,67 66,46
46 GER M Jan Schiedek-Jacht Zlin 50LS OK-RRD 2517,20 2517,20 65,90
47 LTU M Aurimas Bezaras Yak 55 LY-AQW 2508,42 2508,42 65,67
48 GER M Henry Bohlig Extra 300 D-EXBH 2463,10 2463,10 64,48
49 UKR F Tamara Dovgalenko Yak 55 UR-BOBA 2445,94 2445,94 64,03
50 UKR M Viktor Gorbaschenko Sukhoi 29 UR-KACM 2429,29 2429,29 63,59
51 LTU M Donaldas Bleifertas Yak 55 LY-AQW 2413,72 2413,72 63,19
52 USA M Kelly Adams Extra 300 D-EXBH 2411,96 2411,96 63,14
53 POL M Tomasz Zdziarski Extra 300LC SP-AUP 2391,36 2391,36 62,60
54 RSA M Bertus Du Preez Laser 230 SE-XJG 2391,26 2391,26 62,60
55 UKR M Valeriy Nalyvayko Sukhoi 29 UR-KACM 2381,48 2381,48 62,34
56 UKR M Volodymyr Gradovskyy Sukhoi 29 UR-KACM 2329,90 2329,90 60,99
57 BLR M Dzianis Shkarenda Yak 55 EW-061AN 2308,53 2308,53 60,43
58 POR M Santiago Sampietro Extra 300L D-EXRA 2257,55 2257,55 59,10
59 JPN M Masahiro Utsumi Extra 300L D-EXXT 2248,86 2248,86 58,87
60 NDL M Ringo Massa CAP 21 PH-MDY 2178,96 2178,96 57,04
61 USA M Douglas Sowder Extra 300L D-EXXT 2157,46 2157,46 56,48
62 SVK M Ivan Zemanovic Extra 300L OM-BAT 2116,13 2116,13 55,40
63 HUN M Tamas Abrianyi CAP 231 F-GUCF 2107,95 2107,95 55,18
64 POL M Ireneusz Jesionek Extra 300LC SP-AUP 2106,07 2106,07 55,13
65 LUX M Gerrit Nijs Extra 300L D-EXXT 2101,88 2101,88 55,02
66 GER M Maik Röhle Extra 230 D-EJNC 2048,37 2048,37 53,62
67 ITA M Rodolfo Natale CAP 231 D-ELRM 2036,49 2036,49 53,31
68 SWE M Joakim Grepe Laser 230 SE-XJG 1878,35 1878,35 49,17
69 GBR M Cas Smith Pitts S-2B G-ICAS 1829,26 1829,26 47,89
70 ROU M Laszlo Ferencz Extra 300L YR-EWA 1810,17 1810,17 47,39
71 SWE M Nils Jönsson Extra 230/NJ SE-XYG 1729,05 1729,05 45,26
72 RSA M Johnie Smith Laser 230 SE-XJG 1701,26 1701,26 44,54
73 POR M David Membrives Extra 300L D-EXRA 824,83 824,83 21,59
Contest Director: Bajzik, Stano (CZE), Contest Chief Judge: Gaillard, John (RSA), Scoring Director: Leukefeld, Jürgen (GER), Judges: Gaillard, John (RSA), Adams, Tom (USA), Gedminaite, Violeta (LTU), Hawthorne, Quintin (RSA), Kotelnikov, Vladimir (RUS), Maxen, Jan (DEN), Virtanen, Kimmo (FIN), Zelenina, Lyudmila (UKR), Bialek, Maciej (POL), Borowik, Isabella (GER), Courtois, Bernard (FRA).

Aerobatic Contest Results Organiser, Version 2.1 build 12-08-10, with FairPlay Scoring System