Programme Q: Known Compulsory - Final
 18th FAI EAC 2012, Dubnica nad Váhom, Slovakia, 1st - 9th September
 Single sequence

Ranked by scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration "Q" Totals O/all %
 1 RUS M Mikhail MAMISTOV Sukhoi 26M3 RF-01059 3048,21 3048,21 79,796
 2 FRA M Olivier MASUREL CAP 232 F-HERA 3018,64 3018,64 79,022
 3 FRA M François LEVOT Extra 330SC F-TGCJ 2994,60 2994,60 78,393
 H/C USA M Michael M. RACY Sukhoi 26M3 RF-00389 2934,78 2934,78 76,827
 4 RUS M Oleg SHPOLYANSKIY Sukhoi 31M RF-00180 2898,23 2898,23 75,870
 5 GER M Philipp STEINBACH XA42 D-ERXA 2885,65 2885,65 75,541
 6 FRA M Nicolas IVANOFF Edge 540 N-4767 2884,35 2884,35 75,506
 7 GBR M Gerald COOPER XA41 G-IIRI 2878,47 2878,47 75,353
 8 RUS M Alexander KROTOV Sukhoi 26M3 RF-01059 2826,69 2826,69 73,997
 9 CZE M Marek HYKA XA41 D-ESXA 2825,02 2825,02 73,954
 10 FRA M Mikael BRAGEOT XA41 D-EMKF 2824,76 2824,76 73,946
 11 RUS M Alexander GREVTSEV Sukhoi 31M RF-00389 2786,56 2786,56 72,947
 12 FRA M Pierre VARLOTEAUX Extra 330SC F-TGCJ 2780,31 2780,31 72,783
 13 AUT M Herbert WEIRATHER Extra 300SHP D-EXRI 2776,71 2776,71 72,689
 14 HUN M Tamás ILLÉS Edge 540T N540TA 2756,16 2756,16 72,151
 15 FRA M Alexandre LEBOULANGER Edge 540 N4767 2754,92 2754,92 72,118
 16 RUS M Andrey BESPALOV Sukhoi 31M RF-00180 2753,39 2753,39 72,078
 17 GBR M Tom CASSELLS CAP 232 G-IITC 2751,75 2751,75 72,035
 18 GER M Martin ALBRECHT Extra 300SC D-EXMT 2728,98 2728,98 71,439
 19 RUS M Viktor CHMAL Sukhoi 31M RF-00180 2721,71 2721,71 71,249
 20 BEL M Didier AMELINCKX Extra 330SC D-EXBE 2712,27 2712,27 71,002
 H/C RUS M Anatoly BELOV Sukhoi 31M RF-00389 2702,03 2702,03 70,734
 21 GER M Ulrich PADE XA41 D-EPXA 2608,58 2608,58 68,287
 22 GER M Heinrich SAUELS Extra 330SC D-EXHH 2605,02 2605,02 68,194
 23 SUI M Pierre MARMY Sukhoi 26 HB-MSO 2575,30 2575,30 67,416
 24 POL M Artur KIELAK XA41 SP-EED 2555,77 2555,77 66,905
 H/C JAP M Yoshihide MUROYA Edge 540 N19ZE 2416,94 2416,94 63,271
 25 SUI M Hanspeter ROHNER Extra 330SC HB-MTR 2301,30 2301,30 60,243
 26 SUI M Jerome CUSIN Extra 330SC HB-MTM 2217,32 2217,32 58,045
Contest Director: Vladimir MACHULA (CZE), Contest Chief Judge: Nick BUCKENHAM (GBR), Scoring Director: Dana JAKUBIKOVA (CZE), Flight Director: Robert SLOSIAR (SVK). Judges: Guy AUGER (FRA), Vladimir KOTELNIKOV (RUS), Francis ITIER (FRA), Isabella BOROWIK (GER), Aldo MARENGO (ITA), Stanislav BAJZIK (CZE), Mike FORNEY (USA), Laszlo LISZKAY (RSA), Michael BEZDENEZHNYH (RUS), Georges BROCARD (SUI), Nick BUCKENHAM (GBR). Judges Assistants: Gilles GUILLEMARD, Vladimir RAZHIN, Bernard COURTOIS, Sabine SEIBITZ, Franco FABIO, Tomas KORINEK, DJ MOLNY, John GAILLARD, Sergey IlYUHIN, Sophie MARTEL, Jen BUCKENHAM.
 FairPlay System

Aerobatic Contest Results Organiser, Version 3.2 Build 16-12-12, with FairPlay Scoring System