Programme 2: Free Unknown #1 - Final
 18th FAI EAC 2012, Dubnica nad Váhom, Slovakia, 1st - 9th September
 Single sequence

Ranked by scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration FreeUnk1 Totals O/all %
 1 FRA M François LEVOT Extra 330SC F-TGCJ 3933,34 3933,34 81,436
 2 FRA M Nicolas IVANOFF Edge 540 N-4767 3897,57 3897,57 80,695
 3 RUS M Mikhail MAMISTOV Sukhoi 26M3 RF-01059 3853,30 3853,30 79,778
 4 RUS M Oleg SHPOLYANSKIY Sukhoi 31M RF-00180 3801,07 3801,07 78,697
 5 FRA M Olivier MASUREL CAP 232 F-HERA 3799,29 3799,29 78,660
 H/C USA M Michael M. RACY Sukhoi 26M3 RF-00389 3689,48 3689,48 76,387
 6 RUS M Andrey BESPALOV Sukhoi 31M RF-00180 3647,96 3647,96 75,527
 7 FRA M Mikael BRAGEOT XA41 D-EMKF 3646,44 3646,44 75,496
 8 RUS M Alexander GREVTSEV Sukhoi 31M RF-00389 3639,88 3639,88 75,360
 9 GBR M Gerald COOPER XA41 G-IIRI 3617,16 3617,16 74,889
 H/C RUS M Anatoly BELOV Sukhoi 31M RF-00389 3597,05 3597,05 74,473
 10 RUS M Alexander KROTOV Sukhoi 26M3 RF-01059 3576,87 3576,87 74,055
 11 FRA M Pierre VARLOTEAUX Extra 330SC F-TGCJ 3543,57 3543,57 73,366
 12 AUT M Herbert WEIRATHER Extra 300SHP D-EXRI 3532,85 3532,85 73,144
 13 SUI M Pierre MARMY Sukhoi 26 HB-MSO 3452,66 3452,66 71,484
 14 GBR M Tom CASSELLS CAP 232 G-IITC 3422,95 3422,95 70,869
 15 CZE M Marek HYKA XA41 D-ESXA 3418,86 3418,86 70,784
 16 FRA M Alexandre LEBOULANGER Edge 540 N4767 3410,80 3410,80 70,617
 H/C JAP M Yoshihide MUROYA Edge 540 N19ZE 3403,65 3403,65 70,469
 17 GER M Philipp STEINBACH XA42 D-ERXA 3382,62 3382,62 70,034
 18 HUN M Tamás ILLÉS Edge 540T N540TA 3301,89 3301,89 68,362
 19 GER M Martin ALBRECHT Extra 300SC D-EXMT 3181,61 3181,61 65,872
 20 SUI M Hanspeter ROHNER Extra 330SC HB-MTR 3086,59 3086,59 63,905
 21 BEL M Didier AMELINCKX Extra 330SC D-EXBE 2919,22 2919,22 60,439
 22 GER M Ulrich PADE XA41 D-EPXA 2873,03 2873,03 59,483
 23 SUI M Jerome CUSIN Extra 330SC HB-MTM 2769,93 2769,93 57,348
 24 GER M Heinrich SAUELS Extra 330SC D-EXHH 2763,38 2763,38 57,213
 25 POL M Artur KIELAK XA41 SP-EED 2411,24 2411,24 49,922
Contest Director: Vladimir MACHULA (CZE), Contest Chief Judge: Nick BUCKENHAM (GBR), Scoring Director: Dana JAKUBIKOVA (CZE), Flight Director: Robert SLOSIAR (SVK). Judges: Guy AUGER (FRA), Vladimir KOTELNIKOV (RUS), Francis ITIER (FRA), Isabella BOROWIK (GER), Aldo MARENGO (ITA), Stanislav BAJZIK (CZE), Mike FORNEY (USA), Laszlo LISZKAY (RSA), Michael BEZDENEZHNYH (RUS), Georges BROCARD (SUI), Nick BUCKENHAM (GBR). Judges Assistants: Gilles GUILLEMARD, Vladimir RAZHIN, Bernard COURTOIS, Sabine SEIBITZ, Franco FABIO, Tomas KORINEK, DJ MOLNY, John GAILLARD, Sergey IlYUHIN, Sophie MARTEL, Jen BUCKENHAM.
 FairPlay System

Aerobatic Contest Results Organiser, Version 3.2 Build 16-12-12, with FairPlay Scoring System