Programme 3: Free Unknown #2 - Final
 18th FAI EAC 2012, Dubnica nad Váhom, Slovakia, 1st - 9th September
 Single sequence

Ranked by scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration FreeUnk2 Totals O/all %
 1 RUS M Mikhail MAMISTOV Sukhoi 26M3 RF-01059 4095,10 4095,10 82,066
 2 FRA M François LEVOT Extra 330SC F-TGCJ 4086,26 4086,26 81,889
 3 FRA M Olivier MASUREL CAP 232 F-HERA 4065,17 4065,17 81,466
 4 FRA M Nicolas IVANOFF Edge 540 N-4767 4002,05 4002,05 80,201
 5 RUS M Oleg SHPOLYANSKIY Sukhoi 31M RF-00180 3964,16 3964,16 79,442
 6 RUS M Andrey BESPALOV Sukhoi 31M RF-00180 3891,09 3891,09 77,978
 H/C USA M Michael M. RACY Sukhoi 26M3 RF-00389 3869,06 3869,06 77,536
 7 FRA M Pierre VARLOTEAUX Extra 330SC F-TGCJ 3844,21 3844,21 77,038
 8 FRA M Alexandre LEBOULANGER Edge 540 N4767 3831,24 3831,24 76,778
 9 GBR M Gerald COOPER XA41 G-IIRI 3787,39 3787,39 75,900
 10 RUS M Alexander GREVTSEV Sukhoi 31M RF-00389 3684,50 3684,50 73,838
 11 SUI M Pierre MARMY Sukhoi 26 HB-MSO 3637,71 3637,71 72,900
 12 HUN M Tamás ILLÉS Edge 540T N540TA 3615,20 3615,20 72,449
 13 GER M Martin ALBRECHT Extra 300SC D-EXMT 3597,05 3597,05 72,085
 14 AUT M Herbert WEIRATHER Extra 300SHP D-EXRI 3592,48 3592,48 71,994
 15 FRA M Mikael BRAGEOT XA41 D-EMKF 3503,83 3503,83 70,217
 16 GER M Philipp STEINBACH XA42 D-ERXA 3406,79 3406,79 68,272
 17 CZE M Marek HYKA XA41 D-ESXA 3282,44 3282,44 65,780
 18 RUS M Alexander KROTOV Sukhoi 26M3 RF-01059 3270,01 3270,01 65,531
 H/C JAP M Yoshihide MUROYA Edge 540 N19ZE 3218,33 3218,33 64,496
 H/C RUS M Anatoly BELOV Sukhoi 31M RF-00389 3132,64 3132,64 62,778
 19 GBR M Tom CASSELLS CAP 232 G-IITC 2626,70 2626,70 52,639
 20 SUI M Hanspeter ROHNER Extra 330SC HB-MTR 2397,96 2397,96 48,055
Contest Director: Vladimir MACHULA (CZE), Contest Chief Judge: Nick BUCKENHAM (GBR), Scoring Director: Dana JAKUBIKOVA (CZE), Flight Director: Robert SLOSIAR (SVK). Judges: Guy AUGER (FRA), Vladimir KOTELNIKOV (RUS), Francis ITIER (FRA), Isabella BOROWIK (GER), Aldo MARENGO (ITA), Stanislav BAJZIK (CZE), Mike FORNEY (USA), Laszlo LISZKAY (RSA), Michael BEZDENEZHNYH (RUS), Georges BROCARD (SUI), Nick BUCKENHAM (GBR). Judges Assistants: Gilles GUILLEMARD, Vladimir RAZHIN, Bernard COURTOIS, Sabine SEIBITZ, Franco FABIO, Tomas KORINEK, DJ MOLNY, John GAILLARD, Sergey IlYUHIN, Sophie MARTEL, Jen BUCKENHAM.
 FairPlay System

Aerobatic Contest Results Organiser, Version 3.2 Build 16-12-12, with FairPlay Scoring System