Programme 2: Free Unknown #1 - Final
 18th FAI EAC 2012, Dubnica nad Váhom, Slovakia, 1st - 9th September
 Single sequence

Ranked by scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration FreeUnk1 Totals O/all %
 1 FRA M François LEVOT Extra 330SC F-TGCJ 3933,34 3933,34 81,436
 2 FRA M Nicolas IVANOFF Edge 540 N-4767 3897,57 3897,57 80,695
 3 RUS M Mikhail MAMISTOV Sukhoi 26M3 RF-01059 3853,30 3853,30 79,778
 4 RUS M Oleg SHPOLYANSKIY Sukhoi 31M RF-00180 3801,07 3801,07 78,697
 5 FRA M Olivier MASUREL CAP 232 F-HERA 3799,29 3799,29 78,660
 6 FRA F Kathel BOULANGER XA41 D-EKTL 3755,85 3755,85 77,761
 7 RUS F Svetlana KAPANINA Sukhoi 26M3 RF-01059 3745,42 3745,42 77,545
 H/C USA M Michael M. RACY Sukhoi 26M3 RF-00389 3689,48 3689,48 76,387
 8 RUS F Elena KLIMOVICH Sukhoi 31M RF-00180 3650,10 3650,10 75,571
 9 RUS M Andrey BESPALOV Sukhoi 31M RF-00180 3647,96 3647,96 75,527
 10 FRA M Mikael BRAGEOT XA41 D-EMKF 3646,44 3646,44 75,496
 11 RUS M Alexander GREVTSEV Sukhoi 31M RF-00389 3639,88 3639,88 75,360
 12 GBR M Gerald COOPER XA41 G-IIRI 3617,16 3617,16 74,889
 H/C RUS M Anatoly BELOV Sukhoi 31M RF-00389 3597,05 3597,05 74,473
 13 FRA F Aude LEMORDANT CAP 232 F-HERA 3583,90 3583,90 74,201
 14 RUS M Alexander KROTOV Sukhoi 26M3 RF-01059 3576,87 3576,87 74,055
 15 FRA M Pierre VARLOTEAUX Extra 330SC F-TGCJ 3543,57 3543,57 73,366
 16 AUT M Herbert WEIRATHER Extra 300SHP D-EXRI 3532,85 3532,85 73,144
 17 SUI M Pierre MARMY Sukhoi 26 HB-MSO 3452,66 3452,66 71,484
 18 GBR M Tom CASSELLS CAP 232 G-IITC 3422,95 3422,95 70,869
 19 CZE M Marek HYKA XA41 D-ESXA 3418,86 3418,86 70,784
 20 FRA M Alexandre LEBOULANGER Edge 540 N4767 3410,80 3410,80 70,617
 H/C JAP M Yoshihide MUROYA Edge 540 N19ZE 3403,65 3403,65 70,469
 21 GER M Philipp STEINBACH XA42 D-ERXA 3382,62 3382,62 70,034
 22 HUN M Tamás ILLÉS Edge 540T N540TA 3301,89 3301,89 68,362
 23 GER M Martin ALBRECHT Extra 300SC D-EXMT 3181,61 3181,61 65,872
 24 SUI M Hanspeter ROHNER Extra 330SC HB-MTR 3086,59 3086,59 63,905
 25 GER F Heike SAUELS Extra 330SC D-EXHH 2937,83 2937,83 60,825
 26 BEL M Didier AMELINCKX Extra 330SC D-EXBE 2919,22 2919,22 60,439
 27 GER M Ulrich PADE XA41 D-EPXA 2873,03 2873,03 59,483
 28 SUI M Jerome CUSIN Extra 330SC HB-MTM 2769,93 2769,93 57,348
 29 GER M Heinrich SAUELS Extra 330SC D-EXHH 2763,38 2763,38 57,213
 30 POL M Artur KIELAK XA41 SP-EED 2411,24 2411,24 49,922
Contest Director: Vladimir MACHULA (CZE), Contest Chief Judge: Nick BUCKENHAM (GBR), Scoring Director: Dana JAKUBIKOVA (CZE). Judges: Guy AUGER (FRA), Vladimir KOTELNIKOV (RUS), Francis ITIER (FRA), Isabella BOROWIK (GER), Aldo MARENGO (ITA), Stanislav BAJZIK (CZE), Mike FORNEY (USA), Laszlo LISZKAY (RSA), Michael BEZDENEZHNYH (RUS), Georges BROCARD (SUI), Nick BUCKENHAM (GBR). Judges Assistants: Gilles GUILLEMARD, Vladimir RAZHIN, Bernard COURTOIS, Sabine SEIBITZ, Franco FABIO, Tomas KORINEK, DJ MOLNY, John GAILLARD, Sergey IlYUHIN, Sophie MARTEL, Jen BUCKENHAM.
 FairPlay System

Aerobatic Contest Results Organiser, Version 3.2 Build 16-12-12, with FairPlay Scoring System