Participants
 World Aerobatic Y52 Championship at Russia, Serpukhov, FINAM
  : June 23 - 30, 2012


Dzianis Shkarenda
Yak 52 EW054AM
Belarus


Dzmitry Pashchuk
Yak 52 EW054AM
Belarus


Vitali Shamardzin
Yak 52 EW054AM
Belarus


Evgueni Stoyanov
Yak 52 RA-0680G
Bulgaria


Arvydas Kacanauskas
Yak 52 RA-0839G
Lithuania


Aurimas Bezaras
Yak 52 RA-0839G
Lithuania


Zilvinas Lidzius
Yak 52 RA-0839G
Lithuania


Neville Ferreira
Yak 52 RA-0839G
South Africa


Alexander Myakishev
Yak 52 RF-01094
Russia


Ekaterina Antonova
Yak 52 RF-01094
Russia


Maxim Saveliev
Yak 52 RF-00638
Russia


Michael Bezdenezhnykh
Yak 52 RF-00638
Russia


Nikolay Golubtsov
Yak 52 RF-01094
Russia


Roman Ovchinnikov
Yak 52 RA-1764G
Russia


Sergey Dadykin
Yak 52 RF-00638
Russia


Vasiliy Plotnikov
Yak 52 RF-01094
Russia


Vladimir Kotelnikov
Yak 52 RF-00638
Russia


Vladimir Letuchev
Yak 52 RA-0680G
Russia


Yasavi Khazipov
Yak 52 RF-01094
Russia


Dmitry Davidkin
Yak 52 RA-0680G
Ukraine


Igor Krynytski
Yak 52 RA-0680G
Ukraine


Mykola Tarasevich
Yak 52 RA-0680G
Ukraine


Viktor Gorbachenko
Yak 52 RA-0680G
Ukraine


Richard Ponizil
Contest Judge
Czech Republic


Jan Maxen
Contest Judge
Denmark


Matti Mecklin
Jury Member
Finland


Aldo Marengo
Contest Judge
Italy


Violeta Gedminaite
Contest Judge
Lithuania


John Gaillard
Jury Member
South Africa


Dmitry Samokhvalov
Contest Director
Russia


Konstantin Borovik
Scoring Director
Russia


Vladimir Popov
Flight Director
Russia


Vladimir Razhin
Contest Judge
Russia


Pavol Kavka
Chief Judge
Slovakia


Lars-Goran Arvidsson
Jury Member
Sweden


Ludmila Zelenina
Contest Judge
Ukraine


Chris Rudd
Contest Judge
United States


Alexander Chesneishiy - mechanic
Contest Staff


Alexander Donskoi - mechanic
Contest Staff


Alexander Krotov
Contest Staff


Alexandra Magurina


Alexey Pimenov
Judges Assistant


Alexey Shkliaev - engineer


Andrei Polikarpov - engineer


Anna Makeeva
Contest Staff


Anna Tkacheva
Contest Staff


Annelise Kristensen - scribe DEN


Anton Berkutov -warm-up pilot


Artur Galashchan
Contest Staff


David Kaftan
Judges Assistant


Denis Shaginjan - video


Ekaterina Klimovich - bookkeeper


Ekaterina Merkulova
Contest Staff


Elena Klimovich - scoring
Contest Staff


Faina Alekseeva
Contest Staff


Franco Fabio
Judges Assistant


Gennady Ivanov - mechanic
Contest Staff


Igor Chernyshov
Contest Staff


Igor Slesarev - mechaniic
Contest Staff


Lis Arneberg
Judges Assistant


Ludmila Smirnova - secretary
Contest Staff


Maja Bodenkova
Contest Staff


Maria Fedorishcheva -interpreter
Contest Staff


Mary Beth Rudd
Judges Assistant


Mikhail Mamistov - warm-up pilot


N_Filiaushkina - coordinator
Contest Staff


Sergey Makarenkov - Camera+Journal


Sergey Yakovlev - video
Contest Staff


Sergiy Kryvoruchko
Judges Assistant


Stepan Belov - mechanic
Contest Staff


Valentina Drokina
Judges Assistant


Victor Smolin - trainer RUS


Volonteers


Vytautas Armonas
Judges Assistant


Z_UIlyushenka - trainer BLR
     

ACRO photo system