WAAC 2014 - Overall Results
 WAAC 2014, Dubnica nad Váhom, 07-16.08.2014

Ranked by scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration Known  Free  FreeUnk1  FreeUnk2  Totals O/all %
 1 FRA M Louis VANEL Extra 330SC F-HSDA 2171,49 2651,45 2908,15 2610,09 10341,19 77,578
 2 FRA M Romain FHAL Extra 330SC F-HDBV 2210,39 2587,44 2802,71 2739,83 10340,37 77,572
 3 RSA M Patrick DAVIDSON SU-26M LY-DON 2092,79 2595,67 2781,02 2731,09 10200,56 76,523
 4 RUS M Vladimir GAVRILENKO Extra 300SC RA-2136G 2139,34 2501,66 2748,29 2672,42 10061,71 75,482
 5 RUS M Vladimir KOTELNIKOV Extra 330SC RA-2555G 2096,65 2563,07 2746,82 2584,04 9990,57 74,948
 6 FRA M Benoit FAICT CAP 232 F-GRPA 2100,11 2552,08 2741,09 2588,56 9981,84 74,883
 7 FRA F Melanie ASTLES CAP 232 F-GRPA 2071,78 2498,66 2710,23 2688,68 9969,35 74,789
 8 BEL M Wim SOENS Extra 300SC OO-VVV 2129,28 2558,85 2598,04 2630,15 9916,32 74,391
 9 RUS M Alexey SISNEV Extra 330SC RA-2555G 2126,30 2526,38 2618,80 2606,35 9877,84 74,102
 10 FRA M Thomas LIBAUD Extra 330SC F-HSDA 2111,13 2625,50 2393,43 2712,51 9842,57 73,838
 11 USA M Mark NOWOSIELSKI MX-2 N540RH 2116,75 2424,41 2654,50 2603,31 9798,97 73,511
 12 FRA M Loic LOVICOURT ARS 300 F-PDCF 2089,46 2457,19 2684,57 2530,00 9761,22 73,227
 13 LTU M Eltonas MELECKIS SU-26M LY-DON 1894,90 2452,07 2656,06 2674,84 9677,87 72,602
 14 UKR M Viktor GORBACHENKO SU 31M UR-TOP 2132,70 2530,63 2524,08 2482,17 9669,58 72,540
 15 LTU M Donaldas BLEIFERTAS SU-26M LY-DON 2025,29 2494,29 2524,44 2602,79 9646,81 72,369
 16 UKR M Mykola TARASEVYCH Extra 300L UR-WOV 2133,05 2442,23 2554,96 2508,64 9638,88 72,310
 17 RUS F Natalia POPOVA Extra 300SC RA-01818 2040,37 2464,66 2616,36 2492,35 9613,73 72,121
 18 RUS M Vasiliy PLOTNIKOV Extra 330SC RA-2136G 2108,52 2411,63 2645,79 2435,79 9601,73 72,031
 19 UKR M Valerii NALYVAIKO SU 31M UR-TOP 2004,23 2466,00 2663,25 2440,78 9574,26 71,825
 20 USA M Craig GIFFORD Panzl S-330 N330CG 2159,10 2315,53 2582,38 2490,30 9547,30 71,623
 21 GER F Kathi SUTHAU XA 42 D-EZAK 2121,58 2439,28 2500,09 2485,16 9546,11 71,614
 22 RUS M Alexander KURYLEV Extra 300SC RA-2555G 2127,54 2564,57 2432,49 2339,42 9464,03 70,998
 23 ROU M Ferencz LÁSZLÓ Extra 330SC YR-EXA 2038,95 2526,11 2443,10 2412,14 9420,31 70,670
 24 ROU M Andrei Mihai SERBU Extra 330SC YR-EXA 2059,68 2422,20 2547,10 2352,59 9381,56 70,379
 25 ITA M Matteo BARBATO CAP 232 DETOJ 1741,04 2147,55 2817,65 2633,68 9339,92 70,067
 26 USA M Mark FULLERTON MX-2 N540RH 1929,27 2465,01 2398,88 2497,33 9290,50 69,696
 27 RSA M Charles URBAN Extra 300S HA-NEM 1946,23 2442,40 2461,61 2382,11 9232,35 69,260
 28 ROU M Daniel STEFANESCU Extra 330SC YR-EXA 1866,12 2536,47 2421,35 2388,16 9212,10 69,108
 29 UKR F Tamara DOVGALENKO Extra 300L UR-WOV 1637,35 2526,80 2607,29 2375,53 9146,97 68,619
 30 RUS M Igor POPOV Extra 300SC RA-01818 2007,87 2416,37 2448,20 2256,06 9128,50 68,481
 31 USA M Martin FLOURNOY MX-2 N540RH 2054,36 2447,36 2481,60 1895,42 8878,74 66,607
 32 UKR M Oleksiy AGIYEVYCH SU 31M N131GT 2017,19 2215,67 2564,25 2073,43 8870,55 66,546
 33 POL M Piotr SZCZEPAÑSKI Extra 330LC D-EXAF 1974,31 2419,93 2297,08 6691,32 50,197
 34 UKR M Oleksandr DIVYEYEV SU 31M UR-TOP 1846,68 2496,99 2341,30 6684,97 50,150
 35 RUS M Mikhail BEZDENEZHNYKH Extra 330SC RA-01818 1531,33 2474,95 2639,54 6645,83 49,856
 36 GER M Ralf AUE Extra 330SC D-EVIX 1963,62 2247,16 2422,89 6633,68 49,765
 37 POL M Robert KOWALIK Extra 330LC SP-TLS 1760,00 2390,06 2475,22 6625,28 49,702
 38 POL M Bart³omiej PYZIK Extra 330LC SP-TLS 1705,64 2378,54 2485,31 6569,50 49,284
 39 RSA M Steve BROWN Extra 230 LN-ACN 1749,41 2347,92 2464,47 6561,80 49,226
 40 ROU M Cristian IORGOV Extra 300L YR-EWE 1927,23 2167,54 2453,15 6547,91 49,122
 41 CZE M Petr KOUØIL Extra 330SC OK-ELC 1837,59 2370,66 2327,47 6535,72 49,030
 42 RSA M Johnie SMITH XA 42 D-ELXA 1845,46 2402,73 2262,77 6510,96 48,844
 43 LUX M Cyrial TALON CAP 232 LX-FAU 1925,92 2340,95 2228,64 6495,51 48,729
 44 BLR M Dzianis SHKARENDA Yak 55 EW-060 AN 2057,57 2293,56 2143,32 6494,44 48,721
 45 LUX M Etienne JACQUE CAP 232 LX-FAU 1944,99 2182,19 2359,39 6486,57 48,661
 46 AUS M Brad MULCAHY Extra 330SC D-EVIX 1813,52 2411,24 2254,25 6479,01 48,605
 47 AUT M Volker FUCHS Extra 300L OE-CFV 2017,93 2423,31 1987,09 6428,33 48,225
 48 BEL M Laurent VAN NIEUWENHOVE Extra 300SC OO-VVV 1911,70 2339,76 2136,42 6387,88 47,921
 49 NOR M Thore R. THORESEN Extra 230 LN-ACN 1920,93 2364,67 2081,67 6367,27 47,766
 50 GER M Holger KWOCZEK Zlin 50 LS D-EWPB 1818,25 2260,74 2275,08 6354,07 47,667
 51 RSA M Barrie EELES XA 42 D-ELXA 1613,54 2478,93 2241,32 6333,79 47,515
 52 ITA M Rodolfo NATALE CAP 231 EX I CRIC 1993,90 2553,34 1733,12 6280,35 47,114
 53 GER M Rainer BERNDT Extra 300SC D-EXRB 1874,88 2174,03 2223,34 6272,24 47,054
 54 LUX F Yvonne SCHOENEK Extra 300SC D-EXMD 1896,20 2433,64 1925,24 6255,08 46,925
 55 POL M Adrian SZUMAN Extra 330LC D-EXAF 1800,18 2327,10 2101,68 6228,95 46,729
 56 GER M Holger KEIL XA 42 D-EZAK 1583,65 2167,42 2467,23 6218,30 46,649
 57 LUX M Gerrit NIJS CAP 232 LX-FAU 2007,52 2161,68 2004,86 6174,07 46,317
 58 UKR M Volodymyr PRYSYAZHNYUK Extra 330SC UR-GOR 1544,43 2307,05 2272,36 6123,84 45,940
 59 POL M Rafa³ PRZYBYLAK Extra 330LC SP-TLS 1702,97 2197,27 2218,34 6118,58 45,901
 60 USA M Matthew LANE YAK 55M N55XZ 1581,54 2184,09 2302,14 6067,76 45,520
 61 BLR M Dzmitry PASHCHUK Yak 55 EW-060 AN 1637,18 2429,74 1994,22 6061,14 45,470
 62 BLR M Vitali SHAMARDZIN Yak 55 EW-060 AN 1869,13 2348,86 1782,14 6000,13 45,012
 63 BEL M Alexander VAN DEN BROECK Extra 330SC OO-VVV 1820,57 1666,22 1789,01 5275,79 39,578
 64 NOR M Ivar DYRDAL Extra 230 LN-ACN 1466,52 2097,23 1445,73 5009,48 37,580
 65 NOR M Steinar OSTBY Extra 230 LN-ACN 894,76 1639,96 2534,72 19,015
 66 RSA M Elton BONDI Extra 300S HA-NEM 1649,71 69,17 1718,89 12,895
Contest Director: Vladimir MACHULA (CZE), Contest Chief Judge: John L. GAILLARD (RSA), Scoring Director: Pawe³ SZCZEPANOWSKI (POL), Flight Director: Robert SLOSIAR (SVK). Judges: Guy AUGER (FRA), Violeta GEDMINAITE (LTU), László LISZKAY (RSA), Sabine SEIBITZ (GER), Oleg SHPOLIANSKIY (RUS), Lyudmila ZELENINA (UKR), Kimmo VIRTANEN (FIN), William DENTON (USA). Judges Assistants: Nick BUCKENHAM, J. C. LE BOULANGER, V. TAUTKEVICIUS, Quentin HAWTHORNE, Isabella BOROWIK, Vladimir RAZHIN, Hanna RÄIHÄ, Irina ADABASH, Peggy RIEDINGER. Jury members: Michael R. HEUER (USA), Philippe KÜCHLER (SUI), Madelyne DELCROIX (FRA).
 FairPlay System

Aerobatic Contest Results Organiser, Version 3.3 Build 24-08-14, with FairPlay Scoring System