WAAC 2014 - Overall Team Results
 WAAC 2014, Dubnica nad Váhom, 07-16.08.2014
 Consolidated Results
 1

France Aeroplane Registration Known  Free  FreeUnk1  FreeUnk2  Totals O/all %
FRA

M

Louis VANEL Extra 330SC F-HSDA 2171,49 2651,45 2908,15 2610,09 10341,19 77,578
FRA

M

Romain FHAL Extra 330SC F-HDBV 2210,39 2587,44 2802,71 2739,83 10340,37 77,572
FRA

M

Benoit FAICT CAP 232 F-GRPA 2100,11 2552,08 2741,09 2588,56 9981,84 74,883
                  30663,40 76,678
 2

Russian Federation
RUS

M

Vladimir GAVRILENKO Extra 300SC RA-2136G 2139,34 2501,66 2748,29 2672,42 10061,71 75,482
RUS

M

Vladimir KOTELNIKOV Extra 330SC RA-2555G 2096,65 2563,07 2746,82 2584,04 9990,57 74,948
RUS

M

Alexey SISNEV Extra 330SC RA-2555G 2126,30 2526,38 2618,80 2606,35 9877,84 74,102
                  29930,12 74,844
 3

Ukraine
UKR

M

Viktor GORBACHENKO SU 31M UR-TOP 2132,70 2530,63 2524,08 2482,17 9669,58 72,540
UKR

M

Mykola TARASEVYCH Extra 300L UR-WOV 2133,05 2442,23 2554,96 2508,64 9638,88 72,310
UKR

M

Valerii NALYVAIKO SU 31M UR-TOP 2004,23 2466,00 2663,25 2440,78 9574,26 71,825
                  28882,72 72,225
 4

United States
USA

M

Mark NOWOSIELSKI MX-2 N540RH 2116,75 2424,41 2654,50 2603,31 9798,97 73,511
USA

M

Craig GIFFORD Panzl S-330 N330CG 2159,10 2315,53 2582,38 2490,30 9547,30 71,623
USA

M

Mark FULLERTON MX-2 N540RH 1929,27 2465,01 2398,88 2497,33 9290,50 69,696
                  28636,77 71,610
 5

Romania
ROU

M

Ferencz LÁSZLÓ Extra 330SC YR-EXA 2038,95 2526,11 2443,10 2412,14 9420,31 70,670
ROU

M

Andrei Mihai SERBU Extra 330SC YR-EXA 2059,68 2422,20 2547,10 2352,59 9381,56 70,379
ROU

M

Daniel STEFANESCU Extra 330SC YR-EXA 1866,12 2536,47 2421,35 2388,16 9212,10 69,108
                  28013,97 70,052
 6

South Africa
RSA

M

Patrick DAVIDSON SU-26M LY-DON 2092,79 2595,67 2781,02 2731,09 10200,56 76,523
RSA

M

Charles URBAN Extra 300S HA-NEM 1946,23 2442,40 2461,61 2382,11 9232,35 69,260
RSA

M

Steve BROWN Extra 230 LN-ACN 1749,41 2347,92 2464,47 6561,80 49,226
                  25994,71 65,003
 7

Germany
GER

F

Kathi SUTHAU XA 42 D-EZAK 2121,58 2439,28 2500,09 2485,16 9546,11 71,614
GER

M

Ralf AUE Extra 330SC D-EVIX 1963,62 2247,16 2422,89 6633,68 49,765
GER

M

Holger KWOCZEK Zlin 50 LS D-EWPB 1818,25 2260,74 2275,08 6354,07 47,667
                  22533,86 56,349
 8

Belgium
BEL

M

Wim SOENS Extra 300SC OO-VVV 2129,28 2558,85 2598,04 2630,15 9916,32 74,391
BEL

M

Laurent VAN NIEUWENHOVE Extra 300SC OO-VVV 1911,70 2339,76 2136,42 6387,88 47,921
BEL

M

Alexander VAN DEN BROECK Extra 330SC OO-VVV 1820,57 1666,22 1789,01 5275,79 39,578
                  21579,99 53,963
 9

Poland
POL

M

Piotr SZCZEPAÑSKI Extra 330LC D-EXAF 1974,31 2419,93 2297,08 6691,32 50,197
POL

M

Robert KOWALIK Extra 330LC SP-TLS 1760,00 2390,06 2475,22 6625,28 49,702
POL

M

Bart³omiej PYZIK Extra 330LC SP-TLS 1705,64 2378,54 2485,31 6569,50 49,284
                  19886,10 49,728
 10

Luxembourg
LUX

M

Cyrial TALON CAP 232 LX-FAU 1925,92 2340,95 2228,64 6495,51 48,729
LUX

M

Etienne JACQUE CAP 232 LX-FAU 1944,99 2182,19 2359,39 6486,57 48,661
LUX

F

Yvonne SCHOENEK Extra 300SC D-EXMD 1896,20 2433,64 1925,24 6255,08 46,925
                  19237,16 48,105
 11

Belarus
BLR

M

Dzianis SHKARENDA Yak 55 EW-060 AN 2057,57 2293,56 2143,32 6494,44 48,721
BLR

M

Dzmitry PASHCHUK Yak 55 EW-060 AN 1637,18 2429,74 1994,22 6061,14 45,470
BLR

M

Vitali SHAMARDZIN Yak 55 EW-060 AN 1869,13 2348,86 1782,14 6000,13 45,012
                  18555,71 46,401
 12

Norway
NOR

M

Thore R. THORESEN Extra 230 LN-ACN 1920,93 2364,67 2081,67 6367,27 47,766
NOR

M

Ivar DYRDAL Extra 230 LN-ACN 1466,52 2097,23 1445,73 5009,48 37,580
NOR

M

Steinar OSTBY Extra 230 LN-ACN 894,76 1639,96 2534,72 19,015
                  13911,47 34,787
Contest Director: Vladimir MACHULA (CZE), Contest Chief Judge: John L. GAILLARD (RSA), Scoring Director: Pawe³ SZCZEPANOWSKI (POL), Flight Director: Robert SLOSIAR (SVK). Judges: Guy AUGER (FRA), Violeta GEDMINAITE (LTU), László LISZKAY (RSA), Sabine SEIBITZ (GER), Oleg SHPOLIANSKIY (RUS), Lyudmila ZELENINA (UKR), Kimmo VIRTANEN (FIN), William DENTON (USA).. Judges Assistants: Nick BUCKENHAM, J. C. LE BOULANGER, V. TAUTKEVICIUS, Quentin HAWTHORNE, Isabella BOROWIK, Vladimir RAZHIN, Hanna RÄIHÄ, Irina ADABASH, Peggy RIEDINGER. Jury members: Michael R. HEUER (USA), Philippe KÜCHLER (SUI), Madelyne DELCROIX (FRA).
 FairPlay System

Aerobatic Contest Results Organiser, Version 3.3 Build 24-08-14, with FairPlay Scoring System