Contest Results
 Contest Results: Overall
 12-th FAI WAAC 2016, Radom-Sadków, POLAND, 4-14 August 2016

Ranked by scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration Totals O/all %
 1 FRA M Loic LOVICOURT Extra 330SC F-HSDA 2591,46 2523,02 2556,92 7671,40 75,358
 2 FRA M Romain VIENNE CAP 232 F-GRPA 2680,47 2431,76 2550,87 7663,11 75,276
 3 BEL M Wim SOENS Extra 330SC OO-VVV 2663,21 2429,69 2562,79 7655,69 75,203
 4 ROU M Andrei Mihai SERBU Extra 330SC YR-EXA 2688,24 2425,38 2530,05 7643,67 75,085
 5 USA M Cameron JAXHEIMER Extra 330LX N330JX 2630,48 2435,14 2545,18 7610,79 74,762
 6 USA M Craig GIFFORD Panzl S-330 N330CG 2717,98 2344,57 2528,03 7590,58 74,564
 7 UKR M Valerii NALYVAIKO Sukhoi 31M UR-TOP 2607,41 2481,90 2465,92 7555,22 74,216
 8 FRA M Benoit FAICT CAP 232 F-GRPA 2516,93 2445,70 2530,49 7493,12 73,606
 9 FRA M Jean-Max VAUTIER Extra 330SC F-HSDA 2417,40 2486,04 2573,67 7477,11 73,449
 10 FRA M Thomas LIBAUD Extra 330SC F-HSDA 2652,54 2171,52 2650,18 7474,24 73,421
 11 RUS M Vladimir KOTELNIKOV Extra 330LC RF-00122 2732,41 2480,01 2235,49 7447,91 73,162
 12 FRA M Nicolas DURIN AVA 432 MXS F-PRNJ 2539,31 2355,32 2532,56 7427,19 72,959
 13 USA M Foster BACHSCHMIDT Extra 330SC N330FB 2611,99 2334,89 2431,54 7378,42 72,480
 14 RUS M Vasiliy PLOTNIKOV Extra 330SC RA-2136G 2488,90 2358,94 2511,83 7359,67 72,295
 15 USA M Mitch WILD Extra 300S N919GM 2590,69 2306,99 2426,81 7324,49 71,950
 16 RUS M Sergei GONCHAROV Extra 330LC RF-00122 2543,55 2304,61 2436,34 7284,50 71,557
 17 POL M Adrian SZUMAN Extra 330SC D-EWTW 2511,87 2390,26 2350,40 7252,53 71,243
 18 UKR M Viktor GORBACHENKO Sukhoi 31M UR-TOP 2633,24 2234,58 2384,19 7252,01 71,238
 19 USA M Mark FULLERTON Panzl S-330 N330CG 2557,77 2196,30 2486,89 7240,96 71,129
 20 GBR M David THOMSON CAP 232 OH-SKA 2505,57 2316,10 2410,36 7232,03 71,042
 21 RUS F Natalia POPOVA Extra 330SC RA-01818 2550,39 2370,99 2300,92 7222,31 70,946
 22 POL M Piotr SZCZEPAŃSKI Extra 330SC D-EXTW 2641,49 2313,31 2190,31 7145,12 70,188
 23 RUS M Mikhail BEZDENEZHNYKH Extra 330LC RF-00122 2517,91 2288,54 2335,46 7141,90 70,156
 24 LTU M Eltonas MELECKIS Sukhoi 26M LY-DON 2558,80 2291,37 2273,07 7123,24 69,973
 25 RUS M Roman OVCHINNIKOV Extra 330LC RF-00122 2626,07 2052,39 2404,29 7082,76 69,575
 26 BEL M Alexander VAN DEN BROECK Extra 330SC OO-VVV 2499,98 2232,78 2345,03 7077,78 69,526
 27 HKG M Kenny Ting CHIANG Extra 330SC F-HLAS 2413,34 2264,21 2384,81 7062,36 69,375
 28 LTU M Donaldas BLEIFERTAS Sukhoi 26M LY-DON 2492,24 2163,46 2396,56 7052,26 69,276
 29 ROU M Daniel STEFANESCU Extra 330SC YR-EXB 2537,87 1954,85 2447,47 6940,19 68,175
 30 RUS M Dimitry SAMOKHVALOV Extra 330LC RF-00122 2622,23 2055,13 2240,42 6917,79 67,955
 31 AUT M Volker FUCHS Extra 300L OE-CFV 2467,38 2190,54 2230,97 6888,89 67,671
 32 RUS M Igor POPOV Extra 330SC RA-01818 2393,56 2268,12 2164,25 6825,94 67,052
 33 ROU M George Florin ROTARU Extra 330SC YR-EXB 2438,94 2056,50 2281,86 6777,30 66,575
 34 UKR M Volodymyr PRYSYAZHNYUK Extra 330SC UR-GOR 2246,77 2232,12 2282,97 6761,86 66,423
 35 USA M John WACKER Extra 300S N919GM 2462,84 1926,88 2314,15 6703,86 65,853
 36 GBR M Paul TOMLINSON CAP 232 OH-SKA 2424,05 2231,94 1985,45 6641,44 65,240
 37 BRA M Marcio OLIVIERIA Extra 300L SP-ACM 2370,09 1904,16 2297,32 6571,57 64,554
 38 LUX M Gerrit NIJS Extra 330SC F-HLAS 2459,32 2220,14 1870,15 6549,61 64,338
 39 POL M Rafał PRZYBYLAK Extra 300L SP-ACM 2232,43 2191,54 2125,35 6549,32 64,335
 40 POL M Robert KOWALIK Extra 300S N80LA 2479,56 2013,94 1972,87 6466,36 63,520
 41 GER F Kathi SUTHAU XA-42 D-EZAK 1837,37 2372,26 2241,95 6451,58 63,375
 42 UKR F Tamara DOVGALENKO Extra 300L UR-WOV 2191,38 2127,48 2131,67 6450,52 63,365
 43 GER M Dietke CLAUSS Sukhoi 29 D-ETGE 2293,08 2212,30 1925,27 6430,65 63,169
 44 UKR M Igor SHCHUTSKYI Extra 330SC UR-GOR 2419,11 1826,31 2154,63 6400,05 62,869
 45 GBR M Chris BROOK Extra 330SC G-IISC 2440,51 1700,64 2245,38 6386,53 62,736
 46 UKR M Oleksandr DIVYEYEV Sukhoi 31M UR-TOP 2416,47 2028,91 1887,31 6332,68 62,207
 47 POL M Marek CHOIM Extra 330SC G-IIHI 2202,21 1960,19 2135,50 6297,90 61,865
 48 GER M Rainer BERNDT Extra 330LX D-EXBR 2241,88 2041,90 1945,51 6229,29 61,191
 49 ROU M Cristian IORGOV Extra 330SC YR-EXA 2232,90 1775,10 2154,46 6162,45 60,535
 50 GBR M Paul BRICE Extra 330SC G-IISC 2193,82 2029,09 1827,13 6050,05 59,431
 51 POL M Artur STRĄCZEK Extra 300S N80LA 1708,97 2179,42 1975,07 5863,45 57,598
 52 SVK M Ralf SINGMANN CAP 231 D-ELRM 2168,81 2057,03 1636,02 5861,87 57,582
 53 USA M Stanley MOYE Extra 300S N919GM 2418,65 2328,38 4747,02 46,631
 54 SVK M Viliam HRNKO CAP 231 D-ELRM 2005,43 1452,80 1200,93 4659,16 45,768
 55 SVK M Bohuslav MEDVEC CAP 231 D-ELRM 1351,05 1624,64 1599,81 4575,50 44,946
Contest Director: Pavol KAVKA (SVK), Contest Chief Judge: John GAILLARD (RSA), Scoring Director: Paweł SZCZEPANOWSKI (POL).
Judges:  Jürgen LEUKEFELD (GER), Martin FLOURNOY (USA), Galyna SUPRUNENKO (UKR), Miyako KANAO (JPN), Bernard COURTOIS (FRA), Oleg SHPOLIANSKIY (RUS), Laszlo LISZKAY (RSA), Algis ORLICKAS (LTU).
Judges  Assistants: JC Le BOULANGER, Peggy RIEDINGER, Naoko AOYAMA, Silvia THÖLE, Jeremy MILLER, Vytas TAUCEVICIUS, Vladimir RAZHIN, Olga ROMASHOWA, Irma JANCIUKIENE.
Jury  members: Nick BUCKENHAM (GBR), Madelyne DELCROIX (FRA), Elena KLIMOVICH (RUS).
Other  key staff: Mirosław DANIK, Katarzyna WŁODARCZYK, Stanisław SZCZEPANOWSKI.
 FairPlay System explanations

ACRO Version 4.1 Build: 01-08-16