Contest Results: Overall Results
 21st FAI EAC 2018, Jindrichuv Hradec, 1.9. - 8.9.2018

Ranked by scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration Totals O/all %
 1 FRA M Louis Vanel Extra 330SC F-HMKF 3886,68 3850,51 7737,19 80,178
 2 FRA M Alexandre Orlowski Extra 300SC F-TGCJ 3942,97 3755,87 7698,84 79,781
 3 RUS M Mikhail Mamistov Extra330SC RA-2136G 3848,05 3770,82 7618,87 78,952
 4 FRA M Olivier Masurel Extra 330SC F-HSDA 3840,26 3753,91 7594,16 78,696
 5 FRA M Mikael Brageot Extra 330SC F-HMKF 3780,50 3791,03 7571,53 78,461
 6 FRA M Alexandre Leboulanger Extra 300 F-HLAS 3757,18 3740,28 7497,46 77,694
 7 ESP M Castor Fantoba Sukhoi 26M EC-HPD 3830,51 3652,08 7482,59 77,540
 8 FRA M Alexis Busque Extra 330SC F-TGCJ 3770,17 3651,26 7421,43 76,906
 9 CZE M Martin Šonka Extra300SR OK-SON 3797,87 3622,52 7420,40 76,895
 10 FRA M Thomas Libaud Extra 330SC F-HSDA 3722,48 3651,56 7374,04 76,415
 11 RUS M Oleg Shpolianskii Extra 330SC F-HMTM 3734,40 3536,21 7270,61 75,343
 12 FRA F Aude Lemordant Extra 330SC F-HXAL 3589,37 3562,90 7152,27 74,117
 13 RUS M Vladimir Gavrilenko Extra330SC RA-2136G 3702,51 3416,58 7119,10 73,773
 14 HUN M Daniel Genevey Genpro HA-XEG 3551,72 3531,64 7083,37 73,403
 15 RUS F Svetlana Kapanina Extra 330SC F-HMTM 3769,60 3310,25 7079,85 73,366
 16 GER M Florian Berger Extra 330SC D-EVIX 3443,15 3490,32 6933,46 71,849
 17 RUS M Aleksandr Krotov Extra 330SC F-HMTM 3576,98 3318,14 6895,12 71,452
 18 FRA M Romain Fhal Extra 330SC F-HLAS 3151,26 3624,03 6775,29 70,210
 19 GER M Heiner Wehberg Extra 330SC D-EVIX 3407,47 3259,39 6666,86 69,087
 20 ITA M Barbato Matteo CAP 232 D-ETOJ 3262,08 3390,47 6652,55 68,938
 21 SUI M Emiliano Del Buono Extra 330SC HB-MTE 3371,70 3205,40 6577,10 68,157
 22 HUN M Tamás Illés Extra 330SC HA-ILT 2889,93 3589,89 6479,82 67,148
 23 CZE M Marek Hyka XA-41 D-ESXA 3069,75 3302,08 6371,84 66,029
 24 ROM M Laszlo Ferencz Extra 330SC YR-EXA 2978,77 3306,86 6285,63 65,136
 25 SUI M Pierre Marmy Sukhoi26 HB-MSO 3322,07 2938,95 6261,02 64,881
 26 FRA F Bénédicte Blanchard Extra 330SC F-HDBV 3333,72 2925,90 6259,62 64,867
 27 SUI M Isidor von Arx Extra 330SC HB-MTT 2985,42 2908,99 5894,40 61,082
 28 SUI M Hanspeter Rohner Extra 330SC HB-MTR 2949,37 2813,67 5763,04 59,721
 29 IRL M Eddie Goggins CAP 232 G-IIAI 3017,82 2701,99 5719,81 59,273
 30 POL M Piotr Szczepanski Extra 330SC D-EXTW 2567,48 3075,08 5642,56 58,472
 31 GER M Ralf Aue Extra 330SC D-EVIX 3122,16 2369,01 5491,17 56,903
 32 HUN M Tamas Abranyi XP30 XTREME N900YS 2526,72 2876,57 5403,30 55,993
 33 RUS F Ekaterina Antonova Extra 330SC F-HMTM 2848,33 2331,60 5179,93 53,678
 34 POL M Artur Strączek Extra 330SC N80LA 2651,38 2073,90 4725,28 48,967
 H/C RSA M Neville Ferreira Genpro HA-XEG 1889,05 2531,01 4420,06 45,804
Contest Director: Vladimir Machula (CZE), Contest Chief Judge: Nick Buckenham (GBR), Scoring Director: Pavla Novotna (CZE), Flight Director: Adam Hájek (CZE).
Judges:  Bernard Courtois (FRA), Gabor Talabos (HUN), Laszlo Liszkay (RSA), Lyudmyla Zelenina (UKR), Mikhail Bezdenezhny (RUS), Timo Bartholdi (FIN), Violeta Gedminaite (LTU).
Judges  Assistants: Jen Buckenham, Willy Gruiher, Tuula Bartholdi, Karoly Magisztrák, John Smith, Vova Kotelnikov, Tamara Dovgalenko, Vyta Tautkevičius.
Jury  members: Pierre Varloteaux (FRA), Elena Klimovich (RUS), Jürgen Leukefeld (GER).
Other  key staff: Michal Červený-Flagman, Šmagy-Advisor, Martina Koudelková-Flaggirl, Kateřina Povšíkokvá-Driver, Josef Šutka-Camera guy, Ondřej Volný-Runner, builder, Janek Rozlivka-Fuel/Oil man, Anna Zichová-Ground support, Jirka Dvořák-Fuel/Oil boy, Lenka Durasová-Info boss, Lukáš Martinec- Judge Line Boss, Kateřina Půlpánová-Sectretary, Ferra ml.-Chief of Technical, Tomáš Zemánek-CDA, Aleš Ferra st.- Bob the builder, Michaela Jahodová-Strawberry, Petr Mrázek-ATC, timing, numbers.
 FairPlay System explanations

ACRO Version 4.3 Build: 13.08.18