Contest Results: Programme 1 - Free Known - Final
 21st FAI EAC 2018, Jindrichuv Hradec, 1.9. - 8.9.2018

Ranked by FPS scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration Fr/Known Totals O/all %
 1 FRA M Alexandre Orlowski Extra 300SC F-TGCJ 3942,97 3942,97 80,469
 2 FRA M Louis Vanel Extra 330SC F-HMKF 3886,68 3886,68 79,320
 3 RUS M Mikhail Mamistov Extra330SC RA-2136G 3848,05 3848,05 78,532
 4 FRA M Olivier Masurel Extra 330SC F-HSDA 3840,26 3840,26 78,373
 5 ESP M Castor Fantoba Sukhoi 26M EC-HPD 3830,51 3830,51 78,174
 6 CZE M Martin Šonka Extra300SR OK-SON 3797,87 3797,87 77,508
 7 FRA M Mikael Brageot Extra 330SC F-HMKF 3780,50 3780,50 77,153
 8 FRA M Alexis Busque Extra 330SC F-TGCJ 3770,17 3770,17 76,942
 9 RUS F Svetlana Kapanina Extra 330SC F-HMTM 3769,60 3769,60 76,931
 10 FRA M Alexandre Leboulanger Extra 300 F-HLAS 3757,18 3757,18 76,677
 11 RUS M Oleg Shpolianskii Extra 330SC F-HMTM 3734,40 3734,40 76,212
 12 FRA M Thomas Libaud Extra 330SC F-HSDA 3722,48 3722,48 75,969
 13 RUS M Vladimir Gavrilenko Extra330SC RA-2136G 3702,51 3702,51 75,561
 14 FRA F Aude Lemordant Extra 330SC F-HXAL 3589,37 3589,37 73,252
 15 RUS M Aleksandr Krotov Extra 330SC F-HMTM 3576,98 3576,98 73,000
 16 HUN M Daniel Genevey Genpro HA-XEG 3551,72 3551,72 72,484
 17 GER M Florian Berger Extra 330SC D-EVIX 3443,15 3443,15 70,268
 18 GER M Heiner Wehberg Extra 330SC D-EVIX 3407,47 3407,47 69,540
 19 SUI M Emiliano Del Buono Extra 330SC HB-MTE 3371,70 3371,70 68,810
 20 FRA F Bénédicte Blanchard Extra 330SC F-HDBV 3333,72 3333,72 68,035
 21 SUI M Pierre Marmy Sukhoi26 HB-MSO 3322,07 3322,07 67,797
 22 ITA M Barbato Matteo CAP 232 D-ETOJ 3262,08 3262,08 66,573
 23 FRA M Romain Fhal Extra 330SC F-HLAS 3151,26 3151,26 64,311
 24 GER M Ralf Aue Extra 330SC D-EVIX 3122,16 3122,16 63,718
 25 CZE M Marek Hyka XA-41 D-ESXA 3069,75 3069,75 62,648
 26 IRL M Eddie Goggins CAP 232 G-IIAI 3017,82 3017,82 61,588
 27 SUI M Isidor von Arx Extra 330SC HB-MTT 2985,42 2985,42 60,927
 28 ROM M Laszlo Ferencz Extra 330SC YR-EXA 2978,77 2978,77 60,791
 29 SUI M Hanspeter Rohner Extra 330SC HB-MTR 2949,37 2949,37 60,191
 30 HUN M Tamás Illés Extra 330SC HA-ILT 2889,93 2889,93 58,978
 31 RUS F Ekaterina Antonova Extra 330SC F-HMTM 2848,33 2848,33 58,129
 32 POL M Artur Strączek Extra 330SC N80LA 2651,38 2651,38 54,110
 33 POL M Piotr Szczepanski Extra 330SC D-EXTW 2567,48 2567,48 52,398
 34 HUN M Tamas Abranyi XP30 XTREME N900YS 2526,72 2526,72 51,566
 H/C RSA M Neville Ferreira Genpro HA-XEG 1889,05 1889,05 38,552
Contest Director: Vladimir Machula (CZE), Contest Chief Judge: Nick Buckenham (GBR), Scoring Director: Pavla Novotna (CZE), Flight Director: Adam Hájek (CZE).
Judges:  J1 -
Bernard Courtois (FRA), J2 - Gabor Talabos (HUN), J3 - Laszlo Liszkay (RSA), J4 - Lyudmyla Zelenina (UKR), J5 - Mikhail Bezdenezhny (RUS), J6 - Timo Bartholdi (FIN), J7 - Violeta Gedminaite (LTU).
Judges  Assistants: Jen Buckenham, Willy Gruiher, Tuula Bartholdi, Karoly Magisztrák, John Smith, Vova Kotelnikov, Tamara Dovgalenko, Vyta Tautkevičius.
Jury  members: Pierre Varloteaux (FRA), Elena Klimovich (RUS), Jürgen Leukefeld (GER).
Other  key staff: Michal Červený-Flagman, Šmagy-Advisor, Martina Koudelková-Flaggirl, Kateřina Povšíkokvá-Driver, Josef Šutka-Camera guy, Ondřej Volný-Runner, builder, Janek Rozlivka-Fuel/Oil man, Anna Zichová-Ground support, Jirka Dvořák-Fuel/Oil boy, Lenka Durasová-Info boss, Lukáš Martinec- Judge Line Boss, Kateřina Půlpánová-Sectretary, Ferra ml.-Chief of Technical, Tomáš Zemánek-CDA, Aleš Ferra st.- Bob the builder, Michaela Jahodová-Strawberry, Petr Mrázek-ATC, timing, numbers.
 FairPlay System explanations

ACRO Version 4.3 Build: 13.08.18