Contest Results: Programme 2 - 1st Free Unknown - Final
 21st FAI EAC 2018, Jindrichuv Hradec, 1.9. - 8.9.2018

Ranked by FPS scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration F/Unk P2 Totals O/all %
 1 FRA M Louis Vanel Extra 330SC F-HMKF 3850,51 3850,51 81,063
 2 FRA M Mikael Brageot Extra 330SC F-HMKF 3791,03 3791,03 79,811
 3 RUS M Mikhail Mamistov Extra330SC RA-2136G 3770,82 3770,82 79,386
 4 FRA M Alexandre Orlowski Extra 300SC F-TGCJ 3755,87 3755,87 79,071
 5 FRA M Olivier Masurel Extra 330SC F-HSDA 3753,91 3753,91 79,030
 6 FRA M Alexandre Leboulanger Extra 300 F-HLAS 3740,28 3740,28 78,743
 7 ESP M Castor Fantoba Sukhoi 26M EC-HPD 3652,08 3652,08 76,886
 8 FRA M Thomas Libaud Extra 330SC F-HSDA 3651,56 3651,56 76,875
 9 FRA M Alexis Busque Extra 330SC F-TGCJ 3651,26 3651,26 76,869
 10 FRA M Romain Fhal Extra 330SC F-HLAS 3624,03 3624,03 76,295
 11 CZE M Martin Šonka Extra300SR OK-SON 3622,52 3622,52 76,264
 12 HUN M Tamás Illés Extra 330SC HA-ILT 3589,89 3589,89 75,577
 13 FRA F Aude Lemordant Extra 330SC F-HXAL 3562,90 3562,90 75,008
 14 RUS M Oleg Shpolianskii Extra 330SC F-HMTM 3536,21 3536,21 74,447
 15 HUN M Daniel Genevey Genpro HA-XEG 3531,64 3531,64 74,350
 16 GER M Florian Berger Extra 330SC D-EVIX 3490,32 3490,32 73,480
 17 RUS M Vladimir Gavrilenko Extra330SC RA-2136G 3416,58 3416,58 71,928
 18 ITA M Barbato Matteo CAP 232 D-ETOJ 3390,47 3390,47 71,378
 19 RUS M Aleksandr Krotov Extra 330SC F-HMTM 3318,14 3318,14 69,856
 20 RUS F Svetlana Kapanina Extra 330SC F-HMTM 3310,25 3310,25 69,689
 21 ROM M Laszlo Ferencz Extra 330SC YR-EXA 3306,86 3306,86 69,618
 22 CZE M Marek Hyka XA-41 D-ESXA 3302,08 3302,08 69,518
 23 GER M Heiner Wehberg Extra 330SC D-EVIX 3259,39 3259,39 68,619
 24 SUI M Emiliano Del Buono Extra 330SC HB-MTE 3205,40 3205,40 67,482
 25 POL M Piotr Szczepanski Extra 330SC D-EXTW 3075,08 3075,08 64,739
 26 SUI M Pierre Marmy Sukhoi26 HB-MSO 2938,95 2938,95 61,873
 27 FRA F Bénédicte Blanchard Extra 330SC F-HDBV 2925,90 2925,90 61,598
 28 SUI M Isidor von Arx Extra 330SC HB-MTT 2908,99 2908,99 61,242
 29 HUN M Tamas Abranyi XP30 XTREME N900YS 2876,57 2876,57 60,559
 30 SUI M Hanspeter Rohner Extra 330SC HB-MTR 2813,67 2813,67 59,235
 31 IRL M Eddie Goggins CAP 232 G-IIAI 2701,99 2701,99 56,884
 H/C RSA M Neville Ferreira Genpro HA-XEG 2531,01 2531,01 53,284
 32 GER M Ralf Aue Extra 330SC D-EVIX 2369,01 2369,01 49,874
 33 RUS F Ekaterina Antonova Extra 330SC F-HMTM 2331,60 2331,60 49,086
 34 POL M Artur Strączek Extra 330SC N80LA 2073,90 2073,90 43,661
Contest Director: Vladimir Machula (CZE), Contest Chief Judge: Nick Buckenham (GBR), Scoring Director: Pavla Novotna (CZE), Flight Director: Adam Hájek (CZE).
Judges:  J1 -
Bernard Courtois (FRA), J2 - Gabor Talabos (HUN), J3 - Laszlo Liszkay (RSA), J4 - Lyudmyla Zelenina (UKR), J5 - Mikhail Bezdenezhny (RUS), J6 - Timo Bartholdi (FIN), J7 - Violeta Gedminaite (LTU).
Judges  Assistants: Jen Buckenham, Willy Gruiher, Tuula Bartholdi, Karoly Magisztrák, John Smith, Vova Kotelnikov, Tamara Dovgalenko, Vyta Tautkevičius.
Jury  members: Pierre Varloteaux (FRA), Elena Klimovich (RUS), Jürgen Leukefeld (GER).
Other  key staff: Michal Červený-Flagman, Šmagy-Advisor, Martina Koudelková-Flaggirl, Kateřina Povšíkokvá-Driver, Josef Šutka-Camera guy, Ondřej Volný-Runner, builder, Janek Rozlivka-Fuel/Oil man, Anna Zichová-Ground support, Jirka Dvořák-Fuel/Oil boy, Lenka Durasová-Info boss, Lukáš Martinec- Judge Line Boss, Kateřina Půlpánová-Sectretary, Ferra ml.-Chief of Technical, Tomáš Zemánek-CDA, Aleš Ferra st.- Bob the builder, Michaela Jahodová-Strawberry, Petr Mrázek-ATC, timing, numbers.
 FairPlay System explanations

ACRO Version 4.3 Build: 13.08.18