Contest Results: Programme 3 - 2nd Free Unknown - Final
 21st FAI EAC 2018, Jindrichuv Hradec, 1.9. - 8.9.2018

Ranked by FPS scores    

 Rank Team M/F Pilot Aeroplane Registration F/Unk P3 Totals O/all %
 1 FRA M Alexandre Orlowski Extra 300SC F-TGCJ 3801,84 3801,84 80,547
 2 FRA M Mikael Brageot Extra 330SC F-HMKF 3727,85 3727,85 78,980
 3 CZE M Martin Šonka Extra300SR OK-SON 3685,04 3685,04 78,073
 4 FRA M Louis Vanel Extra 330SC F-HMKF 3673,38 3673,38 77,826
 5 FRA M Thomas Libaud Extra 330SC F-HSDA 3645,21 3645,21 77,229
 6 FRA M Olivier Masurel Extra 330SC F-HSDA 3635,25 3635,25 77,018
 7 FRA M Romain Fhal Extra 330SC F-HLAS 3620,85 3620,85 76,713
 8 ESP M Castor Fantoba Sukhoi 26M EC-HPD 3606,50 3606,50 76,409
 9 FRA M Alexandre Leboulanger Extra 300 F-HLAS 3599,46 3599,46 76,260
 10 RUS M Mikhail Mamistov Extra330SC RA-2136G 3593,67 3593,67 76,137
 11 FRA M Alexis Busque Extra 330SC F-TGCJ 3546,78 3546,78 75,144
 12 HUN M Tamás Illés Extra 330SC HA-ILT 3512,52 3512,52 74,418
 13 RUS M Vladimir Gavrilenko Extra330SC RA-2136G 3511,09 3511,09 74,388
 14 FRA F Bénédicte Blanchard Extra 330SC F-HDBV 3397,15 3397,15 71,974
 15 GER M Florian Berger Extra 330SC D-EVIX 3380,66 3380,66 71,624
 16 ITA M Matteo Barbato CAP 232 D-ETOJ 3371,80 3371,80 71,436
 17 FRA F Aude Lemordant Extra 330SC F-HXAL 3354,37 3354,37 71,067
 18 RUS M Aleksandr Krotov Extra 330SC F-HMTM 3347,66 3347,66 70,925
 19 RUS M Oleg Shpolianskii Extra 330SC F-HMTM 3249,05 3249,05 68,836
 20 POL M Piotr Szczepanski Extra 330SC D-EXTW 3146,10 3146,10 66,655
 21 HUN M Daniel Genevey Genpro HA-XEG 3083,52 3083,52 65,329
 22 SUI M Pierre Marmy Sukhoi26 HB-MSO 2989,61 2989,61 63,339
 23 RUS F Svetlana Kapanina Extra 330SC F-HMTM 2975,54 2975,54 63,041
 24 IRL M Eddie Goggins CAP 232 G-IIAI 2960,01 2960,01 62,712
 25 SUI M Isidor von Arx Extra 330SC HB-MTT 2860,03 2860,03 60,594
 26 GER M Heiner Wehberg Extra 330SC D-EVIX 2855,34 2855,34 60,495
 27 ROM M Laszlo Ferencz Extra 330SC YR-EXA 2829,43 2829,43 59,946
 28 SUI M Hanspeter Rohner Extra 330SC HB-MTR 2720,68 2720,68 57,642
 29 SUI M Emiliano Del Buono Extra 330SC HB-MTE 2617,34 2617,34 55,452
 30 HUN M Tamas Abranyi XP30 XTREME N900YS 2616,04 2616,04 55,425
 31 CZE M Marek Hyka XA-41 D-ESXA 2401,00 2401,00 50,869
 32 GER M Ralf Aue Extra 330SC D-EVIX 2154,04 2154,04 45,637
 H/C RSA M Neville Ferreira Genpro HA-XEG 2036,24 2036,24 43,141
 33 RUS F Ekaterina Antonova Extra 330SC F-HMTM 2021,13 2021,13 42,821
 34 POL M Artur Strączek Extra 330SC N80LA 1862,50 1862,50 39,460
Contest Director: Vladimir Machula (CZE), Contest Chief Judge: Nick Buckenham (GBR), Scoring Director: Pavla Novotna (CZE), Flight Director: Adam Hájek (CZE).
Judges:  J1 -
Bernard Courtois (FRA), J2 - Gabor Talabos (HUN), J3 - Laszlo Liszkay (RSA), J4 - Lyudmyla Zelenina (UKR), J5 - Mikhail Bezdenezhny (RUS), J6 - Timo Bartholdi (FIN), J7 - Violeta Gedminaite (LTU).
Judges  Assistants: Jen Buckenham, Willy Gruiher, Tuula Bartholdi, Karoly Magisztrák, John Smith, Vova Kotelnikov, Tamara Dovgalenko, Vyta Tautkevičius.
Jury  members: Pierre Varloteaux (FRA), Elena Klimovich (RUS), Jürgen Leukefeld (GER).
Other  key staff: Michal Červený-Flagman, Šmagy-Advisor, Martina Koudelková-Flaggirl, Kateřina Povšíkokvá-Driver, Josef Šutka-Camera guy, Ondřej Volný-Runner, builder, Janek Rozlivka-Fuel/Oil man, Anna Zichová-Ground support, Jirka Dvořák-Fuel/Oil boy, Lenka Durasová-Info boss, Lukáš Martinec- Judge Line Boss, Kateřina Půlpánová-Sectretary, Ferra ml.-Chief of Technical, Tomáš Zemánek-CDA, Aleš Ferra st.- Bob the builder, Michaela Jahodová-Strawberry, Petr Mrázek-ATC, timing, numbers.
 FairPlay System explanations

ACRO Version 4.3 Build: 13.08.18