Contest Results
 Contest Results: Advanced - Programme 2~ Unknown 1 - Final
 9th WAGAC, Zbraslavice, Czech Republic, 2. 8.- 11. 8. 2018

Ranked by FPS scores    

 Rank Team Pilot Aeroplane Registration Unkwn #1 Totals O/all %
 1 SUI Jonas Langenegger MDM-1 Fox HB-3241 1197,89 1197,89 74,868
 2 POL MichaŁ Klimaszewski MDM-1 Fox SP-3828 1157,50 1157,50 72,344
 3 POL Sławomir Cichoń Swift S-1 SP-3529 1146,63 1146,63 71,664
 4 ITA Marco Biagi Swift S-1 OE-5707 1137,47 1137,47 71,092
 5 CZE Josef Rejent Swift S-1 OK-2151 1123,57 1123,57 70,223
 6 CZE David Beneš Swift S-1 OK-2100 1119,76 1119,76 69,985
 7 ROM Ciprian Lupas Swift S-1 HA-7022 1113,11 1113,11 69,570
 8 AUT Jürgen Hintermayr MDM-1 Fox OE-5666 1105,41 1105,41 69,088
 9 HUN Miklós Hoós Swift S-1 HA-7022 1100,30 1100,30 68,769
 10 GER David Tempel SZD-59 D-4570 1097,84 1097,84 68,615
 11 ITA Pietro Filippini Swift S-1 OE-5707 1097,12 1097,12 68,570
 12 GER Sebastian Scholz MDM-1 Fox D-6660 1095,49 1095,49 68,468
 13 ITA Gianfranco Lagi Swift S-1 OE-5707 1091,02 1091,02 68,188
 14 ROM Lorand Daroczi Swift S-1 HA-7022 1081,29 1081,29 67,581
 15 ROM Zsolt Gal SZD-59 D-6668 1078,57 1078,57 67,411
 16 CZE Lukáš Pařízek MDM-1 Fox OK-7801 1067,49 1067,49 66,718
 17 GER Holger Geusen SZD-59 D-6668 1065,85 1065,85 66,616
 18 GBR Joel Hallewell MDM-1 Fox G-CFOX 1061,79 1061,79 66,362
 19 LTU Tomas Kuzmickas MDM-1 Fox D-9690 1052,41 1052,41 65,776
 20 ROM Octav Alexan SZD-59 D-6668 1042,00 1042,00 65,125
 21 CZE Aleš Ferra Swift S-1 OK-2100 1039,72 1039,72 64,982
 22 LTU Aurimas Bezaras MDM-1 Fox D-9107 1006,95 1006,95 62,934
 23 CZE Tomáš Bartoň Swift S-1 OK-2151 966,65 966,65 60,416
 24 JPN Takashi Sakai Solo Fox SP-8000 961,47 961,47 60,092
 25 GBR Will Jones MDM-1 Fox G-CFOX 957,84 957,84 59,865
 26 GER Mathias Muehlbacher MDM-1 Fox D-6660 957,01 957,01 59,813
 27 POL Wojciech GaŁuszka Swift S-1 SP-3529 901,81 901,81 56,363
 28 GBR Carl Cox MDM-1 Fox G-CFOX 889,25 889,25 55,578
 29 GBR Paul Conran MDM-1 Fox G-CFOX 810,70 810,70 50,668
 30 AUT Gerhard Saumwald MDM-1 Fox OE-5666 804,09 804,09 50,255
 31 GER Helge Schulz zur Wiesch MDM-1 Fox D-1187 764,35 764,35 47,772
 32 LTU Žilvinas Lidžius MDM-1 Fox D-9107 763,53 763,53 47,721
 33 POL Patrycja Pacak MDM-1 Fox SP-3828 754,15 754,15 47,134
 34 ARG Eduardo Arturo Bolster MDM-1 Fox HB-3241 714,12 714,12 44,632
 35 LTU Andrius Šiožinys MDM-1 Fox D-9690 640,88 640,88 40,055
Contest Director: Vladimír Machula (CZE), Contest Chief Judge: Philippe Kuechler (SUI), Scoring Director: Lenka Rejentová (CZE), Flight Director: Tomáš Jung (CZE).
Judges:  J1 -
Steff Hau (GER), J2 - Tamara Dovgalenko (UKR), J3 - Maciej Białek (POL), J4 - Bernard Courtois (FRA), J5 - Zuzana Danihelová (CZE), J6 - Bela Guraly (HUN), J7 - MyiakoKanao (JPN), J8 - Alain Dugas (FRA).
Judges  Assistants: Georg Dörder, Martin Wörndl, Galyna Suprunenko, Jerzy Wiśniewski, Rémy Louvel, Juraj Danihel, Istvan Fazekas, Olga Romashova, Florence Charbonie.
Jury  members: Manfred Echter (GER), Madelyne Delcroix (FRA), Jerzy Makula (POL).
Other  key staff: Director Assist.-Tomáš Zemánek, Towing-Petr Hucl, Scoring Assist.-Pavla Novotná, Flight Dir. Assist.-Jan Florián, Runner-J. Rozlivka, O. Volný, Video-J. Šutka, M. Červený, Info Office-Lenka Durasová, Info Office-Kateřina Povšíková, Driver- Adam Hájek, Towing-Kateřina Půlpánová.
 FairPlay System explanations

ACRO Version 4.3 Build: 03.08.18