Contest Results
 Contest Results: Unlimited - Programme 1~ Free Known - Final
 21st WGAC, Zbraslavice, Czech Republic, 2. 8.- 11. 8. 2018

Ranked by FPS scores    

 Rank Team Pilot Aeroplane Registration Fr/Known Totals O/all %
 1 HUN János Szilágyi Swift S-1 HA-7022 1799,81 1799,81 73,462
 2 CZE Miroslav Červenka Swift S-1 OK-2151 1796,08 1796,08 73,309
 3 HUN Ferenc Toth Swift S-1 HA-7022 1793,60 1793,60 73,208
 4 GER Eugen Schaal Swift S-1 D-8139 1731,37 1731,37 70,668
 5 ITA Luca Bertossio Swift S-1 D-6081 1707,93 1707,93 69,711
 6 RUS Vladimir Ilinsky Swift S-1 RA-0421A 1696,84 1696,84 69,259
 7 AUT Siegfried Mayr Swift S-1 OE-5554 1623,17 1623,17 66,252
 8 RUS Georgy Kaminskiy Swift S-1 RA-0421A 1622,92 1622,92 66,242
 9 CZE Přemysl Vávra Swift S-1 OK-2151 1590,49 1590,49 64,918
 10 GER Eberhard Holl Swift S-1 D-9630 1567,48 1567,48 63,979
 11 HUN Janos Sonkoly Swift S-1 HA-7022 1565,21 1565,21 63,886
 12 GER Moritz Kirchberg Swift S-1 D-3735 1528,75 1528,75 62,398
 13 CZE Miroslav Černý Swift S-1 OK-2100 1528,64 1528,64 62,393
 14 POL StanisŁaw Makula Solo Fox SP-8000 1503,98 1503,98 61,387
 15 AUT Bernhard Behr Swift S-1 OE-5554 1469,99 1469,99 59,999
 16 AUT Gabriel Stangl MDM-1 Fox OE-5666 1411,40 1411,40 57,608
 17 POL Piotr Lewandowski Swift S-1 SP-3529 1386,27 1386,27 56,582
 18 CZE Lucie Pešková Swift S-1 OK-2151 1324,05 1324,05 54,043
 19 GER Michael Spitzer MDM-1 Fox D-1187 1295,55 1295,55 52,880
 20 POL Jan Makula Swift S-1 SP-3529 1198,51 1198,51 48,919
 21 GER Sebastian Dirlam MDM-1 Fox D-1187 1070,59 1070,59 43,698
  USA Eric Lentz-Gauthier Swift S-1 SP-3529 Disq. 0,00 0,000
Contest Director: Vladimír Machula (CZE), Contest Chief Judge: Philippe Kuechler (SUI), Scoring Director: Lenka Rejentová (CZE), Flight Director: Tomáš Jung (CZE).
Judges:  J1 -
Steff Hau (GER), J2 - Tamara Dovgalenko (UKR), J3 - Maciej Białek (POL), J4 - Bernard Courtois (FRA), J5 - Zuzana Danihelová (CZE), J6 - Bela Guraly (HUN), J7 - MyiakoKanao (JPN), J8 - Alain Dugas (FRA).
Judges  Assistants: Georg Dörder, Martin Wörndl, Galyna Suprunenko, Jerzy Wiśniewski, Rémy Louvel, Juraj Danihel, Istvan Fazekas, Olga Romashova, Florence Charbonie.
Jury  members: Manfred Echter (GER), Madelyne Delcroix (FRA), Jerzy Makula (POL).
Other  key staff: Director Assist.-Tomáš Zemánek, Towing-Petr Hucl, Scoring Assist.-Pavlína Novotná, Flight Dir. Assist.-Jan Florián, Runner-J. Rozlivka, O. Volný, Video-J. Šutka, M. Červený, Info Office-Lenka Durasová, Info Office-Kateřina Povšíková, Driver- Adam Hájek, Towing-Kateřina Půlpánová.
 FairPlay System explanations

ACRO Version 4.3 Build: 03.08.18