Contest Results
 Contest Results: Unlimited-Programme 3~ Free Unknown - Final
 21st WGAC, Zbraslavice, Czech Republic, 2. 8.- 11. 8. 2018

Ranked by FPS scores    

 Rank Team Pilot Aeroplane Registration Fr/Unkwn Totals O/all %
 1 GER Moritz Kirchberg Swift S-1 D-3735 1549,65 1549,65 78,265
 2 AUT Siegfried Mayr Swift S-1 OE-5554 1454,02 1454,02 73,436
 3 GER Michael Spitzer MDM-1 Fox D-1187 1452,60 1452,60 73,364
 4 ITA Luca Bertossio Swift S-1 D-6081 1449,70 1449,70 73,217
 5 HUN János Szilágyi Swift S-1 HA-7022 1448,15 1448,15 73,139
 6 HUN Ferenc Toth Swift S-1 HA-7022 1429,72 1429,72 72,208
 7 GER Eberhard Holl Swift S-1 D-9630 1410,20 1410,20 71,222
 8 CZE Přemysl Vávra Swift S-1 OK-2151 1385,56 1385,56 69,978
 9 RUS Vladimir Ilinsky Swift S-1 RA-0421A 1384,71 1384,71 69,935
 10 POL StanisŁaw Makula Swift S-1 SP-3529 1383,63 1383,63 69,881
 11 AUT Gabriel Stangl MDM-1 Fox OE-5666 1345,58 1345,58 67,959
 12 CZE Miroslav Červenka Swift S-1 OK-2151 1310,68 1310,68 66,196
 13 HUN Janos Sonkoly Swift S-1 HA-7022 1295,61 1295,61 65,435
 14 CZE Lucie Pešková Swift S-1 OK-2151 1287,30 1287,30 65,015
 15 AUT Bernhard Behr Swift S-1 OE-5554 1270,37 1270,37 64,160
 16 USA Eric Lentz-Gauthier Swift S-1 SP-3529 1241,41 1241,41 62,697
 17 GER Eugen Schaal Swift S-1 D-8139 1240,20 1240,20 62,636
 18 GER Sebastian Dirlam MDM-1 Fox D-1187 1198,85 1198,85 60,548
 19 POL Jan Makula Swift S-1 SP-3529 1159,19 1159,19 58,545
 20 POL Piotr Lewandowski Swift S-1 SP-3529 1119,20 1119,20 56,525
 21 CZE Miroslav Černý Swift S-1 OK-2100 1061,53 1061,53 53,613
  RUS Georgy Kaminskiy Swift S-1 RA-0421A 0,00 0,000
Contest Director: Vladimír Machula (CZE), Contest Chief Judge: Philippe Kuechler (SUI), Scoring Director: Lenka Rejentová (CZE), Flight Director: Tomáš Jung (CZE).
Judges:  J1 -
Steff Hau (GER), J2 - Tamara Dovgalenko (UKR), J3 - Maciej Białek (POL), J4 - Bernard Courtois (FRA), J5 - Zuzana Danihelová (CZE), J6 - Bela Guraly (HUN), J7 - MyiakoKanao (JPN), J8 - Alain Dugas (FRA).
Judges  Assistants: Georg Dörder, Martin Wörndl, Galyna Suprunenko, Jerzy Wiśniewski, Rémy Louvel, Juraj Danihel, Istvan Fazekas, Olga Romashova, Florence Charbonie.
Jury  members: Manfred Echter (GER), Madelyne Delcroix (FRA), Jerzy Makula (POL).
Other  key staff: Director Assist.-Tomáš Zemánek, Towing-Petr Hucl, Scoring Assist.-Pavla Novotná, Flight Dir. Assist.-Jan Florián, Runner-J. Rozlivka, O. Volný, Video-J. Šutka, M. Červený, Info Office-Lenka Durasová, Info Office-Kateřina Povšíková, Driver- Adam Hájek, Towing-Kateřina Půlpánová.
 FairPlay System explanations

ACRO Version 4.3 Build: 03.08.18